Albert-László Barabási

Ağ Bilimi alanında Robert Gray Dodge profesörüdür ve Karmaşık Ağ Araştırmalar Merkezi’ni yönettiği Northeastern Üniversitesi’nde ordinaryüs profesör unvanına sahiptir. Ayrıca Harvard Tıp Fakültesi Eczacılık Bölümü’nde ve Budapeşte Orta Avrupa Üniversitesi Ağ ve Veri Bilimleri Bölümü’nde görev almaktadır. Romanya’nın Transilvanya bölgesinde doğmuştur. Kuramsal fizik üzerine yüksek lisansını Macaristan’ın Budapeşte şehrindeki Eötvös Üniversitesi’nde yapmış ve doktorasını Boston Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Kaleme aldığı Linked: The New Science of Networks (Perseus, 2002) adlı kitabı bugün on beş dilde yayımlanmıştır. Bursts: The Hidden Pattern Behind Everything We Do (Dutton, 2010) kitabı ise beş dilde mevcuttur. Network Science (Cambridge, 2016) kitabının yazarıdır ve The Structure and Dynamics of Networks (Princeton, 2005) ile Network Medicine (Harvard University Press, 2017) kitaplarının yardımcı editörlüğünü yapmıştır. Çalışmaları, bugün onun en çok atıf alan bilim insanlarından biri olmasını sağlayan ölçeksiz ağların keşfi de dâhil olmak üzere pek çok başarıya ön ayak olmuştur.
Barabási, Amerika Fizik Topluluğu ve Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği’nin bilim kurulu üyesidir. 2005 yılında Sistem Biyolojisi alanında FEBS Anma Ödülü’ne, 2006 yılında bilgisayar bilimi ve teknolojisi üzerine muhteşem başarıları nedeniyle John von Neumann nişanına, 2008 yılında NEC Vakfı tarafından C&C Ödülü’ne, 2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri Fen Bilimleri, Mühendislik ve Tıp Millî Akademileri Cozzerelli Ödülü’ne, 2011 yılında karmaşık sistemler alanında yaptığı katkılardan dolayı Langrange Ödülü’ne, 2014 yılında bilime yaptığı katkılardan dolayı Prima Prissima Mükâfatı’na ve 2017 yılında Karmaşık Sistemler Topluluğu’nun Kıdemli Bilim Mükâfatı’na layık görülmüştür. Macar Bilim Akademisi’ne, Romanya Akademisi’ne, Avrupa Akademisi’ne, Avrupa Bilim ve Sanat Akademisi’ne ve Massachusetts Bilim Akademisi’ne üye seçilmiştir. Aynı zamanda Politécnica de Madrid Üniversitesi, West Timişoara Üniversitesi ve Utrecht Üniversitesi’nden fahri doktora unvanı almıştır.

Tek bir sonuç gösteriliyor

İndirim!
%25 İNDİRİM
Card image cap

Formül: Başarının Evrensel Kanunları

Sıklıkla becerinin başarıyla eş değer olmadığını tecrübe ederiz. Sıkı çalışırız ancak terfi alamayız, iyi oynarız ancak fark edilmeyiz, fikri biz üretiriz ancak takdiri başkası toplar. Detay

 70,00  52,50