Roy P. Mottahedeh

1940'ta New York'ta doğdu. 1960'da Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü'nden mezun olduktan sonra aynı üniversiteden aldığı Shaw seyahat bursuyla Avrupa ve Ortadoğu'yu gezdi. 1962'de İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nde Arapça ve Farsça master sınavını geçerek, E.G. Browne ödülünü kazandı. Ardından Sir Hamilton Gibb ile İslâm Tarihi Uygarlığı üzerine olan çalışmalarını devam ettirmek üzere Harvard'a geri döndü ve iki yıl Gibb'in İslâm Tarihi ve Arap Şiiri seminerlerine katıldı. 1967'de Harvard Akademisyenler Topluluğu'na üç yıllık bir dönem için genç akademisyen olarak seçildi.

1970'te Princeton Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak göreve başladı ve 1976'da aynı üniversitede profesör oldu. MacArthur Öğretim Üyeliği Ödülü'ne seçilenler arasında birinci olan Mottahedeh, aynı zamanda Guggenheim bursunu kazandı. 1986'da Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü'nde İslâm Tarihi Profesörü olarak çalışmaya başladı ve 1987 ile 1990 yılları arasında Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi'nin yöneticisi olarak görev yaptı. Halen aynı merkezde başkanlık yapmaktadır. Loyalty and Leadership in an Early Islamic Society (1980), The Mantle of the Prophet: Religion and Politics in Iran (1985) adlı kitaplarının yanı sıra çok sayıda makalesi bulunan Roy P. Mottahedeh evli ve iki çocuk babasıdır.

Tek bir sonuç gösteriliyor

İndirim!
%25 İNDİRİM
Card image cap

Peygamberin Hırkası: İran’da Din ve Politika, Bilgi ve Güç

Roy Mottahedeh’in yayınlandığında büyük ilgi uyandıran bu yapıtı, İran’ın ikibinyıl öncesine dayanan tarihiyle birlikte biçimlenen özgün kültürü, modernlik öncesinden günümüze uzanan çalkantılı toplumsal değişimi ele… Detay

 22,22  16,67