Atilla Özkırımlı

1942'de Konya'da doğdu.İlk ve ortaöğrenimini Adana'da yaptı, Maraş Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdikten (1968) sonra Hacettepe Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 12 Mart döneminde işine son verilince yayınevlerinde danışmanlık, Cumhuriyet gazetesinde düzeltmenlik yaptı. (1972-1976). Daha sonra Atatürk Eğitim Enstitüsü'nde, İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda görev aldı. YÖK döneminde bağlı olduğu Mimar Sinan Üniversitesi'ndeki görevinden istifa etti (1982), yazarlığı uğraş edindi. Günümüzde Kitaplar dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. 22 Ocak 2005'te hayata veda etti.

Edebiyata şiir ve öyküyle girdi (Su ve Düzlem dergileri, 1963-1964). Bir suskunluk döneminden sonra Papirüs dergisinde eleştiri ve incelemeleriyle göründü (1967). Nesnel ölçülere bağlı eleştirilerinin yanı sıra Türk edebiyat tarihine ilişkin araştırma ve incelemelerinde toplum yapısıyla sanat arasındaki ilişkiyi öne alan bir tutumu benimsedi. Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Sabahattin Ali 'nin yapıtlarının eleştirel basımlarını hazırladı.

Tek bir sonuç gösteriliyor

İndirim!
%25 İNDİRİM
Card image cap

Türk Dili: Dil ve Anlatım

Türkçeye özgü, onun doğuşunu, gelişimini ve değişimini izleyen “Türk Dili: Dil ve Anlatım” kitabı Türkçeyi doğru kullanmak isteyenler için temel bir başvuru kaynağı. Herkesin yararlanacağı… Detay

 48,00  36,00