Konusu “2000’lerda Dünya” olan hiçbir tartışmanın küresel ve ulusal değerleri incelemekten, bireylerin ve toplumların gelecekleriyle ilgili arzularına değinmekten kaçınamayacağını belirten Fred Halliday tüm kitapta, eski SSCB, Avrupa, Çin, Afrika’nın yanısıra özellikle Balkanlar ve Ortadoğu gibi sorunlu coğrafyalarla ilgili pek çok görüş belirtiyor. AIDS, küreselleşme, internet, liberalizm, soğuk savaş yanında Bill Clinton ve George W. Bush politikalarına değinen 2000’lerde Dünya kitabı oldukça güncel konuları kapsıyor._x000D_
_x000D_
Türkiye’de yaşanan tartışmalara her zaman ilgi duyduğunu, bunun dünya görüşünü zenginleştirdiğini ifade eden Fred Halliday, ABD Başkanı’nı teröre karşı açtığı savaşta başta Irak olmak üzere belirli Düşman devletlere karşı oluşturulacak bir kampanyaya bağlamayı amaçladığını, bunun de tüm dünya ve özellikle de Türkiye için çok tehlikeli bir gelişme olabileceğine dikkati çekerek, bugünlerde yaşanan olayları irdeliyor.

_

Fred Halliday

1946’da Dublin’de doğan Fred Halliday, Oxford Üniversitesi’nde politika ve ekonomi öğrenimi gördükten sonra doktorasını London School of Economics’te yaptı. 1983’ten beri London School of Economics, Uluslararası İlişkiler bölümünde profesör olarak ders vermektedir. Uluslararası politika ve Ortadoğu siyaseti üzerine yayımlanmış kitapları vardır. Türkçe’de yayımlanan kitapları İslâm ve Çatışma Miti, Yeni Soğuk Savaş, ABD-Sovyet İlişkilerinin Dünü ve Bugünü’dür. ABC, BBC, CNN kanallarında program yapan Halliday, Prospect ve The Middle East Reseach and Information Project (MERIP) dergilerinde düzenli olarak köşe yazıları yazmaktadır. Aynı zamanda Foreing Policy Enstitüsü’nün danışma kurulunda yeralmaktadır.