Thomas H. Ogden bu çalışmasında, Freud, Klein, Winnicott ve Bion’un çalışmalarını geliştirmektedir ve insanın psikopatolojisinin kişinin deneyiminin rüyasını görme yetisindeki bir çöküntünün bir tezahürü olduğu fikrini araştırmaktadır. Analistin ruhsal olarak hastanın rüya görme sürecindeki rolüyle ilgili incelemeler, zekice ve sürükleyici klinik çalışma anlatımları vasıtasıyla, analistin deneyimine ilişkin etkileyici bir içgörü sunarak örneklendirilmektedir. Kitap rüya görmenin insan ruhsallığındaki rolünü kavramsallaştırmanın yeni bir yolunu ön plana çıkaran özgün bir bakış açısı sunmaktadır. Çalışma boyunca “nesne ilişkileri kuramının kökenlerinin yeni bir yorumu”, “tutma ve kapsama, olma ve rüya görme” ve “psikanalitik yazım” gibi başlıca konular ele alınmaktadır._x000D_
_x000D_

Türkçe Basım İçin Sunuş
Türkay Demir
Psikanalizi İliklerinde Hissetmek
Okumayı ve Yazmayı Çok Sevmek
Şu Yaşama Sanatı
1 Şu Psikanaliz Sanatı: Görülmemiş Rüyaları Görmek, Kesintiye Uğramış Çığlıkları Duymak
2 Vazgeçmeyeceklerim
3 Nesne İlişkileri Kuramının Kökenlerinin Yeni Bir Yorumu
4 Rüya Görememe Üzerine
5 Hakikat Nedir ve Kimin Fikriydi?
6 Bion’u Okumak
7 Tutma ve Kapsama, Olma ve Rüya Görme Üzerine
8 Psikanalitik Yazım Üzerine
Bu Kitapta Yer Alan Makalelerin Orijinalleri
Kaynakça
İsim Dizini
Kavram Dizini

Thomas H. Ogden günümüz psikanalizinin en çok okunan, en etkili ve en tanınmış temsilcilerinden birisidir. Son yirmi yılda yazılmış psikanalitik metinleri okuduğunuzda eserlerini kaynaklar arasında bulma ihtimaliniz hayli yüksektir. Beğendiğiniz bir kitabın önsözünü onun yazmış olduğunu görebilirsiniz. Hem verimli hem etkili bir yazar olduğu için psikanalizin güncel önem taşıyan konularından birisine ilişkin metinlere bakmanız gerektiğinde yazdıklarına rastgelmeniz muhtemeldir. Kısacası günümüz psikanalizini okumaya koyulduğunuzda yolunuzun bir yerde Ogden’la kesişeceğini söylemek kâhinlik gerektirmez. 
Türkay Demir

_

Thomas H. Ogden

1946 doğumludur. Amherst Koleji’nde ve Yale Tıp Fakültesi’nde okumuştur. Psikiyatri ihtisasını da Yale Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Londra’da Tavistock Kliniği’nde bir yıl çalıştıktan sonra San Francisco Psikanaliz Enstitüsü’nde psikanaliz eğitimi almıştır. İleri Psikoz Araştırmaları Merkezi’nde yirmi beş yıldan fazla yöneticilik yapmıştır. Uluslararası Psikanaliz Dergisi’nin ve Psikanalitik Diyaloglar dergisinin editörler kurulunda yer almıştır. Kırk yıldan uzun bir süre boyunca pek çok analitik makale, ondan fazla analitik kitap ve iki roman yazmıştır. Kendisini belirli bir psikanaliz ekolünün yandaşı olarak değil bağımsız bir düşünür olarak tanımlamaktadır. Ogden 2004 yılında Uluslararası Psikanaliz Dergisi’nin Yılın En Önemli Makalesi Ödülü’nü, 2010 yılında psikanaliz alanındaki üstün başarısı nedeniyle Haskell Norman Ödülü’nü, 2012’de Sigourney Ödülü’nü ve 2014’te psikanaliz eğitimine seçkin katkıları dolayısıyla Hans Loewald Ödülü’nü kazanmıştır.